ארבעה דברים שחובה לבדוק לפני שפורשים מהעבודה

ייעוץ לפני פרישה לפנסיה נועד לצורך תכנון פנסיוני ליום שאחרי היציאה לפנסיה.

הייעוץ מומלץ לקראת גיל הפרישה החוקי ואף לפני כן במידה וישנה אפשרות לפרישה מוקדמת.

במאמר זה נתמקד בארבעה דברים שחובה לבדוק לפני שפורשים מהעבודה וחשוב לדון בהם עם היועץ.

נעסוק במיפוי ואיחוד החסכונות לפנסיה, היבטי מיסוי במועד הפרישה, בדיקה שהמעסיק העביר את כל הנדרש והנושא של פיצויי פיטורין.

 

מיפוי וסדר בתיק הפנסיוני

הדבר החשוב ביותר שחובה לעשות לפני שפורשים מעבודה הוא למפות ולאחד את התיק הפנסיוני. צריך להבין את סוגי הכספים הצבורים בכל תוכנית, לרבות פיצויים, חיסכון עצמאי או חיסכון פרטי ותמלוגים. חשוב לבדוק את מקדם ההמרה לפנסיה לרכיבים השונים ולעשות סדר בתיק הפנסיוני. תכנון פרישה מקצועי ימליץ להפוך את התיק לבעל מקדם המרה גבוה.

 

אופן איחוד התיק הפנסיוני

חשוב לבחון את אפשרויות המימוש של התוכניות השונות ולהבין אם עדיף לממש כסכום חד פעמי או כקצבה חודשית. הדבר תלוי בהתאם לכל סוג פוליסה שהפורש מחזיק והתנאים המוגדרים בה. בדרך כלל מומלץ לממש תוכניות ישנות כקצבה חודשית ולא במשיכה מרוכזת מכיוון שלתוכניות הפנסיה הישנות יש מקדם המרה טוב.

 

המשמעות של מועד הפרישה

למועד הפרישה יכולה להיות חשיבות לא מבוטלת על שיעורי המס. מועד פרישה לפני ה- 30 בספטמבר של אותה השנה, יביא לכך ששנת הפריסה תהיה של אותה השנה בה העובד עוזב את העבודה. מכיוון שבאותה שנת המס הייתה הכנסה מעבודה עד לעזיבת העבודה, ייתכן ששיעור המס על מענק הפרישה יהיה גבוה יותר. פרישה לאחר ה- 30 בספטמבר יכולה להפחית את המס.

קבלת ייעוץ מקצועי מוקדם בנוגע לאופן המיסוי של מענקי הפרישה והפנסיה יכולה להביא לחיסכון ניכר בתשלומי המס. במקרים רבים יש לעשות ההחלטות שהן בלתי הפיכות ולפיכך רצוי לקבל ייעוץ מס  מקצועי לפני שפורשים מעבודה.

 

שהמעסיק שילם את כל הנדרש

לפני שפורשים מעבודה חובה לבדוק שהמעסיק השלים את כל התשלומים לתכניות הביטוח והפנסיה השונות. חשוב לוודא עמידה בתנאי החוק בנושא, כמו גם בחובות הנובעות מהסכמים קיבוציים או אישיים. אין לחתום בשום מקרה למעסיק על כתב ויתור טרם בדיקה מקיפה לגבי התשלומים שבוצעו בתיק הפנסיוני.

 

פיצויי פיטורין

חובה לבדוק לפני שפורשים מעבודה את מרכיב הפיצויים. לפי חוק פיצויי פיטורין, עובד המסיים את עבודתו בגיל פרישה יהיה זכאי לפיצויים בין אם פוטר או התפטר. כאשר מדובר על עובדים שהגיעו לגיל 60 ורשאים לצאת לפנסיה מוקדמת, משמעות הפיצויים היא שהם יפסיקו לעבוד ויקבלו החל מהפרישה פנסיה מופחתת עד שיגיעו לגיל הפנסיה הרשמי בהתאם לחוק גיל הפרישה.

 

תכנון מקצועי לפני פרישה

לסיכום הנושא, במאמר זה עסקנו בארבעה דברים חשובים שחובה לבדוק לפני שפורשים מעבודה. הרחבנו לגבי החשיבות של ווידוא שכלל ההפרשות של המעסיק לתיק הפנסיוני בוצעו, בהתאם לחוק, להסכמים קיבוציים או אישיים. עסקנו בצורך לבדוק את המשמעות של מועד הפרישה בהיבט המיסוי על מענק הפרישה, זכאות לפיצויי פיטורין ומיפוי ואיחוד התיק הפנסיוני.

 

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
חלל מעוצב
נדל"ן
איך לבחור את התאורה שתשדרג לכם את עלות הנכס

תאורת הבית הינה שחקן מרכזי בעיצוב ובנראות הבית. היא כבר מזמן לא רק פונקציונלית אלא תורמת רבות לאווירת הבית ולנראותו. בחירת תאורה מרשימה ויוקרתית עשויה לשדרג את שווי הנכס שלכם.

משכנתא
משכנתאות
סילוק משכנתא

כמו שצריך לדעת כיצד ללוות משכנתא, צריך גם לדעת כיצד לפרוע אותה במועד מוקדם מהצפוי. גם אם לא מבצעים פירעון משכנתא מלא, עדיין ניתן לבצע סילוק (פירעון) משכנתא חלקי. אם

קורקינט
ביטוחים
האם חובה לבטח קורקינטים ואופניים חשמליים?

בשנים האחרונות מספר תאונות הדרכים בהן מעורבים קורקינטים ואופניים חשמליים נמצא במגמת עלייה מתמדת. מגמה מדאיגה זו מציפה כל פעם מחדש את הדיון הציבורי בשאלת ביטוח החובה לנוהגים בקורקינטים ובאופניים