שיקום חוב

מהו דירוג חוב?

דירוג חוב הוא אומדן האם החברה יכולה לעמוד במועד הפירעון שלה – ככל הנוגע לעסקה פיננסית מסוימת עם מזמין הדירוג. דירוג זה שונה מדירוג אשראי כללי הבוחן את איתנות הכלכלית של החברה ואת האופן שבו היא פורעת חובות באופן כללי אלא כאן ישנו דירוג שנעשה באופן קונקרטי לעסקה הקונקרטית הזו. מדובר במדד ספציפי יותר המהווה מכשיר ממוקד יחסית לאיתור הסיכונים.

 

מהו שיעור שיקום חוב?

שיעור שיקום חוב הוא הסיכוי שבו בעל חוב יוכל לפרוע את החוב שלו בטווח זמן מסוים. מדובר במכשיר פיננסי חשוב מאוד המאפשר למלווים להבין כיצד ומתי יוכלו לקבל את החובות שלהם – ובהתאם, מה הסיכון שהם לוקחים שהכסף שלהם לא ישוב אליהם. כנגזרת מן הסיכונים הנלקחים שלא יוחזר החוב מחושבים אחוזי הריבית הניתנת.

נהוג לבחון את שיעור שיקום החוב רק לחברות שדירוג החוב שלהן נמוך יחסית (החל מדירוג BB ומטה) – כלומר, שישנו חשש ממשי שלא יוכלו לעמוד בחובות שלהם. מדובר במכשיר נוסף המסייע להבין את כדאיותה של העסקה בעבור נותן העסקה.

 

ממה מושפע דירוג החוב ושיקום החוב?

משום שמדובר על מדד קונקרטי ולא מדד כללי והשוואתי הכלים והאינדיקציות המשפיעות על המדד הן רחבות וכוללות תחומים רחבים יחסית. קודם כל, ההיסטוריה התאגידית ודיני התאגידים לוקחים מקום מאוד חשוב במדד זה – המבנה של התאגיד והדינים השונים המופעלים על הסוגייה הנחקרת, לעיתים מדובר בתחומים שבהם הרגולציה יותר או פחות הדוקה, דבר שמשפיע מאוד על ההתנהלות התאגידית.

בנוסף, תנאים כלכליים רחבים יותר, למשל השוק של התאגיד והמניות הרלוונטיות, בהתאם למבנה ההון התאגידי וכל התנאים היוצאים והנגזרים מאלו. מדובר בבחינה מדוקדקת יותר של המצב המשפטי שבו נמצא התאגיד על מנת לייצר אומדן מדויק וקונקרטי.

מלבד הנושאים האלו, ישנן אינדיקציות נוספות הקשורות בעסקאות כלכליות נוספות והתחייבויות פיננסיות שונות שיש לחברה, את כמות ההון של החברה ואת הנכסים השונים שעומדים בידה בתור בטוחות לפרעון – כל אלו יכולים להעניק יותר או פחות בטחון באשר ליכולתה של החברה לפרוע חובות קונקרטיים במסגרת זמנים מסוימת.

 

מה חברה יכולה לעשות על מנת לשנות את שיעור שיקום החוב שלה?

כפי שניתן לראות – ישנם מאפיינים רבים המשפיעים על האופן שבו מוענק שיעור שיקום חוב לחברה. אחד הכלים המשמעותיים הוא להשתמש בטכניקות ידועות הנוגעות לשינוי דירוג BDI על מנת לשנות את שיעורי החוב ולהשפיע על איכות הדירוג.

כאמור, ככל שהדירוג טוב יותר כך הריביות והבטוחות שידרשו על מנת להתקשר בעסקה יהיו נמוכות יותר – מה שייטב עם החברה כמובן שכן העסקאות שהיא מבצעת משתלמות יותר עבורה. מומלץ לראות אנשי מקצוע אשר יבנו תוכנית מדויקת לשינוי הדירוג של החברה בזמן הקצר ביותר האפשרי. מטבע הדברים לא ניתן לצפות לשינוי בן לילה אך התנהלות נכונה יכולה לייצר השפעה משמעותית.

ארנק נמחץ

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
דולרים
השקעות
4 סוגי ההשקעות האלטרנטיביות שכדאי לך להכיר

בשנים האחרונות, השקעות אלטרנטיביות הפכו לאחד המושגים הכי חמים בשוק ההשקעות. בעצם, מדובר בהשקעה מחוץ לשוק ההון. שוק ההון אינו יציב במיוחד, ועשויות להיות בו תנודות חדות. השקעה בשוק ההשקעות

בית ומפתחות
טיפים פיננסים
איך לעשות בדיקה מקיפה על חברת בנייה רצינית

בדיקת חברת בנייה לפני קניית דירה הינה מהלך חשוב ביותר וכדאי לברר באיזה קבלן מדובר, האם הוא מקצועי מספיק והאם יעמוד בתאריך מסירת הדירה כמובטח. ככלל, בכל נושא רכישה של

צינור מרכזי
טיפים
האם תיקון ניאגרה סמויה תעלה את שווי הנכס שלכם?

ניאגרות סמויות משדרגות את המראה הכללי של חדר השירותים והרחצה,ומשום כך הן מהוות מוקד משיכה אטרקטיבי בעבור קונים פוטנציאלים. כל הפרטים אודות תיקון ניאגרה סמויה אשר תעלה את שווי הנכס

מחשבון
טיפים פיננסים
דברים שלא ידעתם שרואה חשבון עושה

במאמר הבא נעסוק בכל הקשור במקצוע ובתפקידו של רואה החשבון, מהם תחומי אחריותו ואילו שירותים הוא מעניק או יכול למלא ללקוחותיו. נמשיך ונרחיב על מתי למעשה צריך רואה חשבון, באילו