למי מגיע פטור ממס הכנסה?

מס הכנסה הוא התשלום המהווה את הפער בין היקף ההכנסה ברוטו להיקף ההכנסה נטו.

לכן, כל שינוי בהיקף חבות המס מתורגם לרווח שעשוי להצטבר לעשרות אלפי שקלים בשנה.

אחוזי המס אשר מטפסים באופן פרוגרסיבי ככל שעולה ההכנסה, כפופים למספר פטורים.

אותם פטורים משנים לחלוטין את היקף החבות במס הכנסה, אולם לשם כך נדרשים קיומם של קריטריונים מסוימים בהתאם לכל פטור.

 

החבות במס – מורה נבוכים

מס הכנסה הוא אחד מאמצעי המדינה לייצר הכנסות המשמשות מקור תקציבי לצורך תפעול שירותי המדינה השונים. המקור התקציבי של מערכת החינוך, הביטחון, המשטרה ומערכות ציבוריות נוספות הוא בין היתר בכסף שגובה המדינה מההכנסות של אזרחיה.

מס ההכנסה הוא במקרים מסוימים מס פרוגרסיבי המשתנה על סולם התלוי בגובה ההכנסה ובמקרים אחרים קבוע על פי שיעור אחיד. לצד זאת, קיימים מנגנונים נוספים המטילים את המס באופן דיפרנציאלי בהתאם למאפייני הנישום וזאת בין היתר על ידי מתן זיכויים ופטורים על הכנסה על גובה מסוים.

 

סוגי הכנסה

קיימים מספר סוגי הכנסה עיקריים ונפוצים אשר חבים במס הכנסה:

  • הכנסה כתוצאה מעבודה כשכיר.
  • הכנסה כתוצאה מעבודה כעצמאי.
  • הכנסה בדמות רווחי ריבית.
  • הכנסה כתוצאה מחלוקת דיבידנדים.
  • הכנסה כתוצאה מהשכרת נכס.
  • הכנסה כתוצאה מקבלת קצבאות.

 

פטור ממס הכנסה על פי זהות בעל ההכנסה

פקודת מס הכנסה מגדירה את סוגי הפטור לפי זהות בעל ההכנסה. לצד זאת, ניתנות על ידי מס הכנסה הטבות אשר דומות בטיבן לפטור. הטבות אלו  קרויות נקודות זיכוי והן מזכות את הנישום בסכום כסף מסוים המקוזז מהמס אותו הוא חב.

דוגמה לפטור ביחס למאפייני הנישום הוא בפטור הניתן לחיילים משוחררים עד 3 שנים מיום שחרורם. כמו כן, ניתן פטור ממס הכנסה לנכה, עד גובה הכנסה מסוים. נקודות זיכוי ממס עד סכום מסוים ניתנות למשל, לתושבים אשר גרים ביישובים מסוימים אשר מצויים בשולי הפריפריה הגאוגרפית של המדינה, מתוך כוונה לעודד ולתמרץ תושבים לגור ביישובים אלו.

 

פטור ממס הכנסה על פי סוג ההכנסה

לצד ההטבות במס הניתנות בהתאם למאפיינים של מקבל ההכנסה, ישנם פטורים אשר חלים על סוג הכנסות מסוים. כך לדוגמה, הכנסות במסגרת צבירת קרן השתלמות היא פטורה ממס הכנסה בעת שקרן הופכת זמינה למשיכה. דוגמה נוספת היא הפטור ממס הכנסה על מענק פרישה. כלל הפטורים השונים מנויים בסעיף 9 לפקודת מס הכנסה.

 

פקודת מס הכנסה בשירות הנישום

בעת דיווח על הכנסה שהתקבלה או הכנסה צפויה, מאפשרות רשויות המס להצהיר על קריטריונים המזכים את הנישום. זיכוי זה מביא להפחתה מסכום מס ההכנסה החל כברירת מחדל על כל נישום בישראל. לצד זאת, קיימים פטורים החלים על סוגי הכנסות מסוימים כגון מענק פרישה או צבירת כספים בקרן השתלמות.  לכן, ראוי להכיר ולנצל את הפטורים הללו במידה שהם רלוונטיים.

 

דולרים

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
מגיע לכם החזרי מס
מיסים
האם אפשר לקבל כסף בחזרה מרשות המיסים?

שכירים ועצמאים כאחד, כולנו התרגלנו לכך שבכל חודש אנחנו מפרישים לרשות המיסים את מס ההכנסה שנקבע לנו, ועבור רוב האנשים, בנקודה זו נגמר הקשר שלהם עם רשות המיסים. האם ייתכן

למידת אנגלית אונליין
כללי
איך תרוויחו כסף ע"י למידת אנגלית אונליין

למידת אנגלית אונליין היא דרך מצוינת לרכוש מיומנויות שפה חדשות ולפתוח הזדמנויות חדשות להרוויח כסף. בעולם הגלובלי של היום, ידיעת השפה האנגלית מאפשרת גישה להזדמנויות תעסוקה, עסקים והשכלה שלא היו

משפחה
ביטוחים
ביטוח נסיעות לחו"ל – עשה ואל תעשה

ביטוח נסיעות לחו"ל נתפס לעיתים כמותרות. במאמר הבא אנחנו נרחיב ונפרט על מהו ביטוח נסיעות לחו"ל, מהן התוכניות השונות שמציעות לנו חברות הביטוח, אילו הרחבות אפשר ולהוסיף ואיך הן מתקשרות