למי מגיע פטור ממס הכנסה?

מס הכנסה הוא התשלום המהווה את הפער בין היקף ההכנסה ברוטו להיקף ההכנסה נטו.

לכן, כל שינוי בהיקף חבות המס מתורגם לרווח שעשוי להצטבר לעשרות אלפי שקלים בשנה.

אחוזי המס אשר מטפסים באופן פרוגרסיבי ככל שעולה ההכנסה, כפופים למספר פטורים.

אותם פטורים משנים לחלוטין את היקף החבות במס הכנסה, אולם לשם כך נדרשים קיומם של קריטריונים מסוימים בהתאם לכל פטור.

 

החבות במס – מורה נבוכים

מס הכנסה הוא אחד מאמצעי המדינה לייצר הכנסות המשמשות מקור תקציבי לצורך תפעול שירותי המדינה השונים. המקור התקציבי של מערכת החינוך, הביטחון, המשטרה ומערכות ציבוריות נוספות הוא בין היתר בכסף שגובה המדינה מההכנסות של אזרחיה.

מס ההכנסה הוא במקרים מסוימים מס פרוגרסיבי המשתנה על סולם התלוי בגובה ההכנסה ובמקרים אחרים קבוע על פי שיעור אחיד. לצד זאת, קיימים מנגנונים נוספים המטילים את המס באופן דיפרנציאלי בהתאם למאפייני הנישום וזאת בין היתר על ידי מתן זיכויים ופטורים על הכנסה על גובה מסוים.

 

סוגי הכנסה

קיימים מספר סוגי הכנסה עיקריים ונפוצים אשר חבים במס הכנסה:

  • הכנסה כתוצאה מעבודה כשכיר.
  • הכנסה כתוצאה מעבודה כעצמאי.
  • הכנסה בדמות רווחי ריבית.
  • הכנסה כתוצאה מחלוקת דיבידנדים.
  • הכנסה כתוצאה מהשכרת נכס.
  • הכנסה כתוצאה מקבלת קצבאות.

 

פטור ממס הכנסה על פי זהות בעל ההכנסה

פקודת מס הכנסה מגדירה את סוגי הפטור לפי זהות בעל ההכנסה. לצד זאת, ניתנות על ידי מס הכנסה הטבות אשר דומות בטיבן לפטור. הטבות אלו  קרויות נקודות זיכוי והן מזכות את הנישום בסכום כסף מסוים המקוזז מהמס אותו הוא חב.

דוגמה לפטור ביחס למאפייני הנישום הוא בפטור הניתן לחיילים משוחררים עד 3 שנים מיום שחרורם. כמו כן, ניתן פטור ממס הכנסה לנכה, עד גובה הכנסה מסוים. נקודות זיכוי ממס עד סכום מסוים ניתנות למשל, לתושבים אשר גרים ביישובים מסוימים אשר מצויים בשולי הפריפריה הגאוגרפית של המדינה, מתוך כוונה לעודד ולתמרץ תושבים לגור ביישובים אלו.

 

פטור ממס הכנסה על פי סוג ההכנסה

לצד ההטבות במס הניתנות בהתאם למאפיינים של מקבל ההכנסה, ישנם פטורים אשר חלים על סוג הכנסות מסוים. כך לדוגמה, הכנסות במסגרת צבירת קרן השתלמות היא פטורה ממס הכנסה בעת שקרן הופכת זמינה למשיכה. דוגמה נוספת היא הפטור ממס הכנסה על מענק פרישה. כלל הפטורים השונים מנויים בסעיף 9 לפקודת מס הכנסה.

 

פקודת מס הכנסה בשירות הנישום

בעת דיווח על הכנסה שהתקבלה או הכנסה צפויה, מאפשרות רשויות המס להצהיר על קריטריונים המזכים את הנישום. זיכוי זה מביא להפחתה מסכום מס ההכנסה החל כברירת מחדל על כל נישום בישראל. לצד זאת, קיימים פטורים החלים על סוגי הכנסות מסוימים כגון מענק פרישה או צבירת כספים בקרן השתלמות.  לכן, ראוי להכיר ולנצל את הפטורים הללו במידה שהם רלוונטיים.

 

דולרים

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
מחשבון
טיפים פיננסים
דברים שלא ידעתם שרואה חשבון עושה

במאמר הבא נעסוק בכל הקשור במקצוע ובתפקידו של רואה החשבון, מהם תחומי אחריותו ואילו שירותים הוא מעניק או יכול למלא ללקוחותיו. נמשיך ונרחיב על מתי למעשה צריך רואה חשבון, באילו

השקעות
השקעה במעשנת – בדקו אם משתלם לכם

שוחרי הבשר לא יוותרו על גריל איכותי ומעשנת, שיעניקו לארוחות שלהם את הטעם המושלם, ויספקו את ההוכחה לחברים ולמשפחה כמה הם מקצוענים בתחום. אין עוררין על הרצון להשקיע במעשנת, אך

החזרי מס שבח ראשית
כללי
החזר מס שבח – מדריך

מכירה של נכס מקרקעין טומן בחובו גם את הנושא של תשלום מס שבח. אך, ניתן להקל בעלויות ע"י התייעצות עם חברות אשר מתמחות בתחום. מהו החזר מס שבח ומי זכאי?

נדל"ן
תהליך המכירה של נכס ברמת גן

מתכננים למכור את הנכס שלכם ברמת גן ? רוצים לדעת איך לעשות את זה נכון ? האם כדאי לשכור את שירותיו של מתווך ? אלו רק חלק קטן מהשאלות שעולות