המחיר למשתכן: איך בוחרים מסלולי משכנתא מתאימים?

כאשר מדובר ברכישת דירה במחיר למשתכן, יש לקחת בחשבון כמה גורמים כמו כמה הון עצמי צריך ומהו אחוז המימון המרבי. לכן, תכנון תמהיל משכנתא המותאם לצרכים הספציפיים שלכם הוא קריטי בכדי להגיע לרכישה מוצלחת. במאמר זה נבחן את נבכי הבחירה במסלולי משכנתא מתאימים במחיר למשתכן.

 

מחיר למשתכן

משכנתא מחיר למשתכן, הוא תוכנית בגיבוי ממשלתי שמטרתה להוזיל את עלויות הדיור ולסייע לזוגות צעירים ברכישת דירתם הראשונה. תוכנית זו, מציעה מחירים מוזלים, מה שהופך אותה לאופציה אטרקטיבית עבור רבים.

אחת הסיבות העיקריות לכך שאנשים נמשכים למחיר עבור תוכניות למשתכן היא, שההון העצמי הנדרש לרכישת דירה במחיר למשתכן נמוך יותר בהשוואה לרכישת דירה רגילה. דרישת הון עצמי נמוכה יותר הופכת את בעלות הבית לנגישה יותר עבור זוגות צעירים שאולי אין להם חיסכון משמעותי.

מחיר למשתכן

הון עצמי צריך לצורך כניסה לתוכנית מחיר למשתכן

יועצי משכנתאות המתמחים במחיר לתוכנית השוכרים, נתקלים לא פעם בשאלה הנפוצה כמה הון עצמי צריך ברכישה מסוג זה. לזוגות צעירים רבים יש תפיסות מוטעות לגבי דרישות ההון העצמי, כאשר חלקם סבורים כי יש צורך בהון עצמי של 10% בלבד, בעוד שאחרים סבורים כי נדרש סכום קבוע כמו 100,000 שקל.

בפועל, אחוז המימון המקסימלי לרכישת דירה במחיר למשתכן הוא 75% מערך הנכס. עם זאת, חשוב לציין שבתוכנית למשתכן קיימת בדרך כלל הנחה של כ-20-30% בעלות החוזית בהשוואה לשווי הנכס בשוק החופשי. הנחה זו מסייעת להפחית את סכום המימון הנדרש ויכולה להוות יתרון עבור קונים פוטנציאליים.

 

הגדרת אחוז המימון המרבי

כדי למנוע מצבים של 100% מימון, יש שינויים בדרישות ההון העצמי למשכנתא במחיר למשתכן. להלן השיקולים המרכזיים לגבי הון עצמי.

 

מגבלת מימון מקסימלית

הבנקים בדרך כלל יאשרו משכנתא אם תציגו לפחות 10% הון עצמי מעלות הרכישה. דרישה זו מבטיחה שיש רמה מסוימת של תרומת הון מהקונה.

 

הון עצמי מינימלי

בנק ישראל קבע דרישת הון עצמי מינימלית של 100,000 ₪ ברוב המקרים. עם זאת, במקרים בהם קיים מענק שטח, ניתן להפחית את דרישת ההון העצמי המינימלי ל-60,000 ₪. התאמה זו עוזרת להתאים את השימוש במחיר למשתכן לקונים שאולי לא צברו כמות משמעותית של חיסכון.

 

משכנתא מרבית

הבנקים מאפשרים משכנתא במחיר למשתכן של עד 1.35 מיליון שקל כאשר שווי הנכס הוא עד 1.8 מיליון שקל. סכום המשכנתא המקסימלי מחושב לפי אחוזי המימון ושווי הנכס.

חשוב לציין שדרישות הון עצמי אלו, עשויות להשתנות בהתאם לנסיבות הספציפיות של הרכישה ולמדיניות של בנקים בודדים. התייעצות עם יועץ משכנתאות הבקיא במחיר לתוכנית למשתכן יכולה לספק בהירות והכוונה לגבי דרישות ההון העצמי הספציפיות למצבכם.

הגדרת אחוז המימון המרבי

תכנון נכון למחיר למשתכן

תכנון נכון חיוני בכל הנוגע להבטחת מחיר למשתכן. הנה כמה שלבים שכדאי לקחת בחשבון.

 

העריכו את ההון העצמי שלכם

התחילו בקביעת כמות ההון העצמי שלכם. זה יעזור לכם להבין אם אתם עומדים בדרישת המינימום שנקבעה על ידי הבנק. חשוב שתהיה לכם הבנה ברורה של מצבכם הפיננסי ואת כמות ההון העצמי שאתם יכול להשקיע.

 

הוצאות נוספות

רכישת דירה כרוכה ביותר מאשר מחיר הרכישה. יש לקחת בחשבון הוצאות נוספות, כגון עלויות סגירה, הוצאות משפט והוצאות מעבר. חשוב לקחת בחשבון את העלויות הללו בעת תכנון המשכנתא והתקציב בהתאם.

 

תכנן את הכספים שלכם

העריכו את ההכנסות וההוצאות שלכם כדי לקבוע כמה אתם יכולים להרשות לעצמכם להחזיר בנוחות בכל חודש. הערכה זו תעזור לכם להבין את סכום המשכנתא המתאים ליכולות הפיננסיות שלכם. עבודה עם יועץ משכנתאות יכולה לספק תובנות חשובות ולעזור לכם ליצור תמהיל משכנתא התואם את יכולת ההחזר שלכם.

 

לסיכום

בחירת מסלולי משכנתא מתאימים במחיר למשתכן, כרוכה בתכנון מדוקדק ובחינה של גורמים שונים, לרבות דרישות הון עצמי והוצאות נוספות. המחיר של תכנית למשתכן, נותן הזדמנות לזוגות צעירים לצאת לשוק הדיור עם דרישות הון עצמי נמוכות יותר מרכישת דירה רגילה. מומלץ מאוד להשתמש בשירותיו של יועץ משכנתאות המתמחה בתוכנית למשתכן. הוא יספק לכם הדרכה לאורך כל התהליך, ויבטיח לכם את קבלתן של החלטות מושכלות.

תכנון נכון למחיר למשתכן

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
חמישה בניינים
טיפים לביטוחים
טיפים חשובים בנושא ביטוח בית משותף

ביטוח בית משותף מהווה את מנצח הבטיחות הטוב ביותר. אספנו בעבורכם את הטיפים החשובים שכל ועד בית חייב לדעת בטרם מבצעים את רכישת הפוליסה. ביטוח בית משותף – בגדר חובה

ביטוח מבנה
ביטוחים
כל מה שצריך לדעת על ביטוח הבניין המשותף

כל בניין דירות בו גרים מספר בעלי דירות מכונה גם בניין משותף. בישראל מרבית יחידות הדיור נמצאות בבניינים משותפים. גם אם יש לכם דירה משלכם, אתם עדיין אחראיים גם למה

כללי
משכנתא לסגירת חובות – שאלות תשובות

מהי משכנתא לסגירת חובה? מי יכול לקבל אותה? מה הריבית? לכל השאלות הללו עונים המומחים של חברת שקוף, החברה המובילה בישראל לליווי וייעוץ משכנתאות. מהי משכנתא? משכנתא הינה הלוואה אשר

חידוש מיבנה
טיפים פיננסים
מה ההבדל בין תמ"א 38/1 לתמ"א 38/2

לפי מומחים סביר מאוד שבשנים הקרובות תתרחש בישראל רעידת אדמה משמעותית, וזאת בשל השבר הסורי אפריקני לאורך ישראל. למרבה הצער, לא ניתן למנוע רעידות אדמה אך כן ניתן להיערך אליהן